SAMSUN HAVZA İLÇESİ


Havza Atatürk Evi Müzesi

 


Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 25 Mayıs–13 Haziran 1919 tarihleri arasında işgale karşı bağımsızlık özleminin ilk meşalesini yaktığı Milli mücadelenin ilk karargahı olarak kullandığı, yapıldığı dönemin Mesudiye oteli, Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulunun 12.07.1980 tarih ve A- 2371 sayılı kararıyla taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilmiştir.

Tel: (+90-362) 7141359
Adres: Medrese Mahallesi Atatürk Caddesi Havza/SAMSUN
Ziyarete açık saatleri: 08:00/17:00 (12:00-13:00 saatleri arasında kapalıdır)
Ziyarete açık günler: Müze haftanın 7 günü hizmet vermektedir, giriş ücretsizdir.

 

 

Nasıl Gidilir?

Şehir içi Hat-Dolmuş Şehir içi Otobüs Tramvay Şehir dışı Otobüs Teleferik
Hayır Hayır Hayır Evet Hayır

 

 

 

Havza Kaplıcalar Bölgesi
 

       Havza, kaplıcalarıyla termal turizmde öne çıkan ve yeni yatırımlar yapılarak potansiyelini daha yukarılara çıkarabilecek ilçemizdir. 19.01.1998 tarihinde Kılavuz Ormanı Bölgesi 25 Mayıs Termal Turizm Merkezi, 19.04.1989 tarihinde de Bakanlar Kaplıcalar Bölgesi Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir. Havza kaplıcaları 2000 yılından beri sağlık merkezi olarak bilinmektedir. Kaplıca sularının, romatizmal hastalıklar başta olmak üzere, kadın hastalıkları, sinirsel hastalıklar, eklem hastalıkları ve kireçlenme gibi hastalıkların tedavisinde olumlu etki yaptıkları tıbbi olarak kanıtlanmış olması, bu yönden büyük önem taşımaktadır. Havza’nın termal su varlığını değerlendirmek üzere Samsun Valiliği ve Havza Belediyesi tarafından Termal Su Yönetim Birliği kurulmuştur. Birliğe Bekdiğin ve Ilıca Belediyeleri de üye olmuştur.
      Birliğin çalışmaları kapsamında Havza Hamamayağı jeotermal havzası, Bekdiğin Ilıca ve Karameşe Bölgelerinde jeotermal, jeolojik ve jeofizik çalışmaları tamamlanarak termal su potansiyeli belirlenmiştir. Sağlık Turizmiyle beraber düşünebileceğimiz Termal Turizmi İlimizde şimdiye kadar daha çok iç turizme yönelik hizmet vermişse de dış turizme yönelik çalışmalar hızla gelişim göstermektedir. Termal turizimde Havza kaplıcaları ve Ladik Hamamayağı kaplıcalarından yılda yaklaşık 200.000 kişi yararlanmaktadır.


Nasıl Gidilir?

Şehir içi Hat-Dolmuş Şehir içi Otobüs Tramvay Şehir dışı Otobüs Teleferik
Hayır Hayır Hayır Evet Hayır